Arcydzieła literatury

Podróż do ogrodu dziecięcych marzeń

Książka „Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Elizy Hodgson Burnett weszła do kanonu literatury dla dzieci i młodzież, jest lekturą w szkole podstawowej , ale chętnie sięgają po nią również dorośli.

Bohaterowie powieści

Głównymi bohaterami są: Mary, Dicki i Colin. Troje dzieci, których połączyła miłość do ogrodu i rudzika. Oprócz głównych bohaterów w powieści występuje ogrodnik Ben, służąca Martha, matka Marthy Susan Sowerby, krewny Mary Archibald Crawen i pani Medlock.

Akcja powieści

Wydarzenia mają miejsce w Anglii, dokąd przyjeżdża mała Mary Lennox prosto z Indii. Archibald Crawen jest jej jedynym krewnym, bo rodziców straciła w wyniku epidemii. Dziewczynka na początku jest rozkapryszona i nieznośna, jednak później dojrzewa i zakochuje się w miejscu, w którym przyszło jej mieszkać. Właściciel posiadłości na początku przeraża dziewczynkę i w ogóle dom wydaje jej się okropny, a pani Medlock jest wcieleniem chodzącej dyscypliny i nie wzbudza sympatii. Dopiero wyjście na dwór daje ulgę. Spotkanie z Benem i rudzikiem sprawia, że jej życie nabiera barw, a ona sama zmienia swoje podejście do życia. Pragnie pracować i spędzać czas na świeżym powietrzu. Zakochuje się w „tajemniczym ogrodzie”, do którego drogę pokazuje jej rudzik. To dzięki niemu odkrywa piękno, które pielęgnuje i widzi jak wszystko kwitnie na jej oczach. Pozwala nowym bohaterom wejść do swojego królestwa. Tajemniczy ogród staje się miejscem spotkań Mary, Dicka i niepełnosprawnego Colina, który dzięki temu miejscu odzyskuje siły witalne. Miłość do kwiatów i zwierząt zmienia bohaterów, uczą się w nim szacunku, tolerancji i pracowitości. Główna bohaterka z rozkapryszonego i niekoniecznie ładnego dziecka staje się piękną, mądrą i wrażliwą panną.Zdobywa nowe przyjaźnie, uczy się pracy i odpowiedzialności za swoje czyny.

Tematyka powieści

Książka porusza wiele aspektów ludzkiej natury, jest o dojrzewaniu, o miłości, szacunku do przyrody, tolerancji, ale też o przemijaniu. Można śmiało powiedzieć, że ten ogród jest jak życie ludzkie, widać w nim wszystkie etapy ludzkiej egzystencji: jest czas narodzin, czas dorastania, ale też i starość. Jest wiosna i jest jesień. Ogród był tajemniczy nie tylko ze względu na ukrytą do niego furtkę, ale był metaforą życia, które jest wielką tajemnicą, bo nigdy nie wiadomo, co w danym momencie się wydarzy. Książka pokazuje, że podobnie jak ten ogród należy pielęgnować ludzkie życie, sprawiać, żeby nieustannie kwitło i to wymaga pracy. Relacje z innymi ludźmi potrzebują pracy. Zycie Archibalda Crawena podobnie jak Colina było puste i suche  jak ten tajemniczy ogród, ale Mary wniosła w nie magię. Ta magia sprawiła, że wszystko zakwitło.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *